Formy rozliczeń pieniężnych

Photo by Mathieu Stern

Istnieją dwa podstawowe sposoby rozliczeń pieniężnych i należą do nich rozliczenia gotówkowe i bezgotówkowe. Rozliczenia bezgotówkowe dają więcej możliwości, ale najczęściej używane są tylko dwa z nich. Dowiedz się, czym dokładnie charakteryzują się oba sposoby i zdecyduj, który z nich będzie najlepszy dla Ciebie.

Rozliczenia gotówkowe – czy zawsze oznaczają wygodę?

Rozliczenia gotówkowe to nic innego, jak płacenie gotówką z a towary i usługi. Jeszcze kilka i kilkanaście lat temu był to najpopularniejszy sposób na dokonywanie transakcji. Obecnie coraz częściej dokonujemy transakcji bezgotówkowych, zarówno podczas zakupów w sieci, jak i zakupów w sklepie stacjonarnym, sprzedawcy akceptują transakcje zbliżeniowe przy pomocy karty płatniczej. Rozliczenia gotówkowe wymagają tego, aby zawsze mieć przy sobie potrzebną sumę pieniędzy.

Rozliczenia bezgotówkowe – poznaj najpopularniejsze z nich

  • Najpopularniejszą metoda rozliczenia bezgotówkowego jest użycie kart płatniczych. Płatności dokonujemy zbliżeniowo lub po wpisaniu kodu PIN. Taki sposób płatności nie wymaga tego, abyśmy mieli przy sobie gotówkę.
  • Kolejnym sposobem rozliczeń bezgotówkowych jest płatność przelewem. Taka forma ułatwia zakupy na odległość oraz inne transakcje, które pozwalają na szybkie przekazanie środków pieniężnych na inne konto.
  • Weksel jest bezwarunkowym przyrzeczeniem zapłaty określonej na nim kwoty i w określonym na wekslu miejscu i czasie. Weksel jest papierem wartościowym, a posiadacz weksla jest uprawniony do otrzymania określonej kwoty na wekslu.
  • Akredytywa: Jeśli odbiorca towarów składa w swoim banku określoną sumę pieniędzy i upoważnia bank do tego, aby suma ta została przekazana odbiorcy, po tym, jak klient banku otrzyma dany towar lub otrzyma usługę. Gdy dochodzi do sytuacji, w której klient banku nie ma środków pieniężnych, wówczas może on za pośrednictwem banku dokonywać rozliczeń za pomocą akredytywy z kredytu bankowego.

Zobacz też: Terminal płatniczy ile kosztuje?

Rozliczenia bezgotówkowe a gotówkowe, co wybrać?

Jeśli zastanawiamy się, jak sposób płatności wybrać, powinniśmy wziąć pod uwagę, to, czy chcemy nosić przy sobie dużą ilość gotówki, szczególnie, gdy robimy spore zakupy lub płacimy za drogie usługi. Formy rozliczeń pieniężnych bezgotówkowych, szczególnie karty płatnicze, pozwalają szybko i wygodnie płacić za towary oraz przesyłać środki pieniężne na dowolne konta.

Author: Gallina

Dodaj komentarz