Karta kredytowa a debetowa wygląd

black Android smartphone

Wygląd karty debetowej a kredytowej nie różni się tak bardzo, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Czym jest karta debetowa, a czym kredytowa? Jak nie pomylić ich podczas robienia codziennych zakupów lub płatności przez internet?

Karta debetowa – przeznaczenie i wygląd

Jeśli zakładamy rachunek w banku, dostajemy ją niejako z automatu. Służy nam ona do wypłacania pieniędzy z bankomatu, transakcji zbliżeniowych oraz dokonywaniu transakcji przy płatnościach online, kiedy musimy podać numer swojej karty. Karta debetowa nie musi być powiązana z debetem, czyli inaczej mówiąc kredytem odnawialnym. Możemy ustalić z bankiem limit takiego debetu lub całkowicie z niego zrezygnować. Aby odróżnić kartę debetową od karty kredytowej, wystarczy spojrzeć na awers karty. Jeśli widnieje tam napis Debit, to wówczas mamy do czynienia z kartą debetową. Napis ten jest zazwyczaj umieszczony nad logiem firmy płatniczej, po lewej stronie.

Karta kredytowa – czym się charakteryzuje?

Posiadacz karty kredytowej nie korzysta z własnych pieniędzy zgromadzonych na koncie. Dysponuje on pewnymi środkami, które udostępnia mu bank. Limit tych środków określa umowa z bankiem, która zakłada pewna sumę pieniędzy w miesięcznych okresach rozliczeniowych. W ramach tej umowy możemy wypłacać środki pieniężne z bankomatu ( często wiąże się z wysoką prowizją), dokonywać płatności bezgotówkowych w sklepie i płacić za zakupy online. Korzystając z karty kredytowej zawieramy umowę kredytową. Wykorzystana sumę pieniężną możemy spłacić w kolejnym miesiącu lub w późniejszym terminie, co także ściśle określa umowa z bankiem. Należy jednak pamiętać, aby przynajmniej raz na przypadający okres rozliczeniowy uiścić minimalną jednorazową kwotę spłaty, ustalona z bankiem. Osoba, która chciałaby korzystać z karty kredytowej musi dostarczyć niezbędne dokumenty, które będą potrzebne do zawarcia umowy kredytowej i uzyskania takiej karty. Karta kredytowa ma w górnym, prawym rogu napis Credit. Jeśli zastanawiasz się, jaka karta będzie dla Ciebie bardziej odpowiednia, miej na uwadze, że w razie, gdy nie będziesz w stanie rozliczyć się według umowy z karty kredytowej, bank naliczy Ci odsetki i może tą umowę zerwać.

Author: Gallina

Dodaj komentarz